2015

Výstava Betlémů

Městské muzeum ve Velké Bíteši zve na vánoční výstavu Betlémů řezbářů Josefa Kejdy a Pavla Maška.

Josef KejdP1060651-upra ze Skřinářova se řezbářstvím zabývá již 13 let. Vytvořil velké množství Betlémů - větší na výstavy a menší rodinné betlémy do domácností. Jeho práci jste mohli vidět na výstavách ve Velkém Meziříčí, Osové Bítýšce, Velké Bíteši nebo Žďářu nad Sázavou. Pro muzeum Betlémů v Třešti, kde se již tradičně pořádá sešlost řezbářů z celé republiky i ze zahraničí, vyhotovil několik vyřezaných figurek. Pan Kejda je stejně jako pan Mašek o víkendu 12. a 13. prosince účasten již tradiční každoroční výstavě Betlémů v Předklášteří u Tišnova, kde se pro návštěvníky sejdou Betlémy z celé Moravy.

Pavel Mašek z Velké Bíteše, který má k práci se dřevem dlouholetý vztah přivedla k vyhotovení Betlémů již výše zmíněná tradiční akce v Třešti. Místním muzeem Betlémů byl požádán o součinnost při pomoci s vyřezáváním Betlému v životní velikosti. Následovalo vyhotovení Betlému, který je dnes 1,5 metru široký a postavičky v něm jsou zmechanizovány. Právě tento pohyblivý Betlém budete moci v bítešském muzeu shlédnout, ovšem pouze mimo svátky vánoční. Od 22. prosince bude tento pohyblivý Betlém nahrazen jiným, menším, rovněž z dílny pana Maška.

Bohumil Vrba z Náměště nad Oslavou k práci se dřevem přilnul již v dětství, kdy trávil spoustu času se svým dědečkem, který byl tesař. Vystavený Betlém zhotovil v roce 2004 a následovaly Betlémy další – menší pro rodinu a blízké. Velký Betlém vystavuje již tradičně, stejně jako pan Kejda a Mašek v Předkláštěří u Tišnova, několik výstav proběhlo také v Náměšti nad Oslavou. Mimo betlémy zhotovuje pan Vrba i jiné dřevořezby. Mezi jeho díla se počítají například i plastika ženy, Tři Králové nebo postavy myslivce a vodníka.

Začátek vánoční výstavy Betlémů, umístěné v malém výstavním sále muzea, připadne na čtvrtek 17. prosince a otevřená pro veřejnost bude do středy 30. prosince. Obvyklá otvírací doba úterý až pátek 8:00-12:00 a 14:00-16:00 bude doplněna o mimořádnou, a to o víkendu 19. - 20. prosince, kdy bude muzeum otevřeno v čase 13:00 – 18:00 a ve svátky vánoční a neděli mimo Štědrý den tj. od 25. do 27. prosin ce opět v čase 13:00 – 18:00 hodin.

P1060658-uprxx-uprP1060647-uprP1060649-upr

 

   

Příroda Bítešska

plakatPrvní poprázdninovou akcí v muzeu bude výstava s názvem Příroda Bítešska. Obsahem budou prezentace závěrečných výstupů celoročního stejnojmenného projektu podpořeného Fondem Vysočiny Kraje Vysočina. Ke shlédnutí budou mono jiné ukázky výtvarných děl žáků, vyhodnocení žákovské fotosoutěže, dostupné budou také nové tiskové materiály o přírodě Bítešska. Zahájení výstavy proběhne v úterý 8. září od 17 hodin ve velkém výstavním sále muzea. Výstava potrvá do 30. září 2015.

Hodový víkend v muzeu

K příležitosti Plakátek-muzeumhodového týdne 9. - 16. září 2015 je bítešské muzeum otevřeno v sobotu 12. a neděli 13. září od 10 do 18 hodin.

Návštěvníci mohou shlédnout expozice Mineralogické a geologické zajímavosti Velkobítešska a Vlastivědnou expozici o historii města Velké Bíteše, dále pak výstavu Příroda Bítešska, která obsahuje shrnutí celoročního projektu bítešské základní školy, který byl podpořen z Fondu Vysočiny Kraje Vysočina (více informací naleznete v sekci Výstavy-Přiroda Bítešska).

Motýli Bítešska

Výstava fPlakat-výstava Ježotografií Františka Ježe zahrnuje druhy denních i nočních motýlů.

Fotografie byly pořízeny v okolí Velké Bíteše, na Tišnovsku a v okolí Žďáru nad Sázavou. Mimo fotografie budou ke shlédnutí také ukázky preparovaných motýlů nejen z Velkobítešska, ale i z jižní Moravy a částečně z jižních Čech. Výstava, umístěná v menším výstavním sále muzea, potrvá do 28. srpna 2015.

DSC 1271-1DSC 1266-1Zleva tomáš Hamřík a František Jež

70. let od konce II. světové války

Velká Bítplakat-upreš v období Protektorátu

Vernisáž proběhne ve středu 13. května od 17 hodin.

 

Návštěvníci budou seznámeni nejen s dobou okupace. Prostor bude věnován také osobnostem angažovaným v odboji na bítešsku nebo posledním dnům války, které Velká Bíteš prožila v duchu ustavičného bombardování, které napáchalo největší škody na životech i majetku za celé období války.

Kromě archivních materiálů a fotografií budou válečná léta připomínat i trojrozměrné předměty ze sbírek muzea. Vystaveny budou například vojenské oděvy, zbraně, vyznamenání, dobová platidla nebo materiály pro dobovou propagandu.

Výstava bude otevřená do 3. června, v běžnou otvírací dobu muzea. Mimo otvírací dobu je možná prohlídka po předešlém telefonickém objednání.

sejmout0118-uprthumb sejmout0120-uprsejmout0126-upr