2020

Velká Bíteš v období protektorátu

Městské muzeum ve Velké Bíteši si pro návštěvníky na letošní sezonu připravilo výstavu tématicky zaměřenou na 75. výročí konce 2. světové války s názvem Velká Bíteš v období Protektorátu. Jak již název napovídá, výstava bude zaměřena život v našem městě v letech 1939 – 1945. Nahlédnout budeme moci také do posledních měsíců války před příchodem východní fronty do Velké Bíteše. Textová část výstavy bude doplněna o sbírkové předměty z tohoto období, které během let bítešské muzeum shromáždilo do svého fondu. Zastoupeny budou především militarie (zbraně, uniformy, vyznamenání) nebo předměty z každodenního života, dobová protektorátní propagace a fotografie z Velké Bíteše.

Výstava, pořádaná v Malém výstavním sále muzea na Masarykově nám. 5, bude otevřena od 2. června do 31. srpna letošního roku. V úterý 2. a ve středu 3. června 14:00 – 16:00; ve čtvrtek 4. června od 8:00 – 14:00; v pátek otevřeno do 14:45; ostatní dny v běžnou otevírací dobu út-pá 8:00 – 12.00 a 14:00 – 16:00 hodin. Mimo otevírací dobu je možno výstavu shlédnout po předešlém objednání na tel. 566 789 380; 731 852 112 nebo e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Termíny dovolených o letních měsících budou včas uveřejněné na webu muzeumbites.cz nebo bitessko.com a v letním dvojčísle Zpravodaje Města Velké Bíteše.

plakát-výstava-konec 2._světové_války

Muzeum otevřeno

Od 12. května 2020 jsou pro veřejnost znovuotevřeny expozice bítešského muzea. Zájemci si mohou prohlédnout expozici Geologicko-mineralogických zajímavostí Velkobítešska nebo Vlastivědnou expozici města Velké Bíteše ve které se dozví zajímavosti z historie města a okolí v podobě prvních zmínek o Velké Bíteši, městském opevnění, Hrdelním soudu, pivovarnictví ve městě, historii budovy v níž se nyní muzeum nachází nebo o historii kostela sv. Jana Křtitele. Prohlídka expozic je možná samostatně nebo s výkladem kurátora.

Otvírací doba út-pá 8 - 12 a 14 - 16 hodin. Mimo otvírací dobu je muzeum možno zpřístupnit po předešlém telefonickém nebo e-mailovém objednání.

Od 2. června je plánováno otevření výstavy k 75. výročí konce II. světové války na téma Velká Bíteš/Heinrichs v období protektorátu.

Plakát -_znovuotevření_muzea