2020

Lidové zvyky na Vysočině

Zvyky a tradice nás obklopují od dávných věků a jsou součástí každé společnosti, skupiny i samotného člověka. Lidové zvyky a tradice jsou nehmotnou složkou naší kultury – je to soubor neměnných představ a názorů předávaných mezi generacemi, jenž lidské společenství ovlivňuje a dále směruje.
Výstava Lidové zvyky na Vysočině s podtitulem Obrázky z obyčejového roku, zachycuje výroční obyčeje od masopustu do Tří králů, které mají formu veřejného projevu a stále si zachovávají svoji autenticitu. Autorky výstavy Silva Smutná a Jitka Katovská z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč se soustředily na deset zvyků a obyčejů v oblasti Podhorácka, u nichž probíhá od roku 2007 dlouhodobý systematický výzkum a průběžná dokumentace jak současné podoby, tak proměny v čase a místě.
Výstava je jedním z výstupů projektu Lidová kultura/Volkskultur AT–CZ (ATCZ181), který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V–A Rakousko – Česká republika. Tato panelová výstava je provedena v české a německé jazykové mutaci a je koncipována jako putovní. Postupně bude totiž představena u projektových partnerů v Jihočeském kraji a v Horním a Dolním Rakousku se záměrem přiblížit lidové tradice z Vysočiny i za hranicemi našeho kraje.
Výstava je přístupná od úterý 29. září v malém klenutém sále Městského muzea ve Velké Bíteši a potrvá do 20. listopadu 2020. Vernisáž plánovaná na čtvrtek 24. září v 17 hodin se vzhledem k současnému zhoršujícímu se epidemiologickému stavu NEUSKUTEČNÍ!!!

Plakát -_vystava_Lidove_zvyky-final

Velká Bíteš v období protektorátu

Městské muzeum ve Velké Bíteši si pro návštěvníky na letošní sezonu připravilo výstavu tématicky zaměřenou na 75. výročí konce 2. světové války s názvem Velká Bíteš v období Protektorátu. Jak již název napovídá, výstava bude zaměřena život v našem městě v letech 1939 – 1945. Nahlédnout budeme moci také do posledních měsíců války před příchodem východní fronty do Velké Bíteše. Textová část výstavy bude doplněna o sbírkové předměty z tohoto období, které během let bítešské muzeum shromáždilo do svého fondu. Zastoupeny budou především militarie (zbraně, uniformy, vyznamenání) nebo předměty z každodenního života, dobová protektorátní propagace a fotografie z Velké Bíteše.

Výstava, pořádaná v Malém výstavním sále muzea na Masarykově nám. 5, bude otevřena od 2. června do 31. srpna letošního roku. Mimo otevírací dobu je možno výstavu shlédnout po předešlém objednání na tel. 566 789 380; 731 852 112 nebo e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Termíny dovolených o letních měsících budou včas uveřejněné na webu muzeumbites.cz nebo bitessko.com a v letním dvojčísle Zpravodaje Města Velké Bíteše. Od 20. do 31. července dovolená!!!

plakát-výstava-konec 2._světové_války

Muzeum otevřeno

Od 12. května 2020 jsou pro veřejnost znovuotevřeny expozice bítešského muzea. Zájemci si mohou prohlédnout expozici Geologicko-mineralogických zajímavostí Velkobítešska nebo Vlastivědnou expozici města Velké Bíteše ve které se dozví zajímavosti z historie města a okolí v podobě prvních zmínek o Velké Bíteši, městském opevnění, Hrdelním soudu, pivovarnictví ve městě, historii budovy v níž se nyní muzeum nachází nebo o historii kostela sv. Jana Křtitele. Prohlídka expozic je možná samostatně nebo s výkladem kurátora.

Otvírací doba út-pá 8 - 12 a 14 - 16 hodin. Mimo otvírací dobu je muzeum možno zpřístupnit po předešlém telefonickém nebo e-mailovém objednání.

Maximální počet 9-ti osob ve skupině již neplatí.

Od 2. června je plánováno otevření výstavy k 75. výročí konce II. světové války na téma Velká Bíteš/Heinrichs v období protektorátu.

Plakát -_znovuotevření_muzea