Výstava betlémů v bítešském muzeu

vystava-betlemu-01V Městském muzeu ve Velké Bíteši proběhla v termínu od 11. prosince 2012 do 11. ledna 2013 výstava betlémů s názvem „Betlémy ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč". Výstava byla umístěna v malém výstavním sále, přístupná veřejnosti v obvyklých otvíracích hodinách, ve všední dny mimo pondělí 8:00-12:00, 14:00-16:00 a ve sváteční dny 25. a 26. prosince v čase 13-18 hodin.

Jiné termíny návštěvy bylo možno předem objednat telefonicky na čísle 566 532 383; 739 181 345 nebo e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Vernisáž výstavy proběhla pátek 7. prosince od 17 hodin. K výstavě promluvila Mgr. Eva Tomášová-vedoucí Tradiční lidové kultury Muzea Vysočiny Třebíč a Mgr. Antonín Žamberský-kurátor sbírek betlémů třebíčského muzea, ze kterého jsou betlémy zapůjčené; zazněly vánoční písně v podání pěveckého sboru národopisného souboru Bítešan; na závěr zazpíval Vojtěch Švanda-žák bítešské základní školy. Pro návštěvníky bylo připravené malé občerstvení a pro zahřátí, v těchto chladných dnech, svařené víno.

Výstava obsahovala dvanáct betlémů převážně skříňkového typu, kdy nejstarší pochází cca z roku 1800. Tyto skvosty tvořily součást třebíčské stálé expozice, která byla v roce 2010, po 45 letech, uzavřena v souvislosti s generální opravou zámecké budovy. To umožnilo realizovat výstavu ve Velké Bíteši, která návštěvníkům nabízela výběr nejhodnotnějších sbírkových předmětů z třebíčského souboru betlémů.