Stálé akce

Zpěváčci

Nejlepší zpěváčci ze souboru úspěšně prezentují písně svého regionu v oblastních pěveckých soutěžích. Do národní přehlídky Zpěváček ve Velkých Losinách jich postoupilo již několik – Klára Jelínková (2010), Barbora Smutná (2011), Kateřina Vrzalová (2011, 2013). V roce 2014 byla Kateřina Vrzalová vyhodnocena za nejlepšího dětského zpěváka lidových písní v Kraji Vysočina.

Na bítešském jarmarku

Folklorní scénický pořad složený z lidových písní, tanců, her a zvyků z Podhorácka i Horácka pořádaný v poslední předadventní sobotu v roce v Kulturním domě ve Velké Bíteši. Pořad se poprvé konal v roce 2002.

Účinkují skupiny dětí, mládeže a dospělých Národopisného souboru Bítešan a místní folklorní kroužky předškoláků Bítešánek a Sluníčko.

Setkání na Podhorácku

Folklorní festival „Setkání na Podhorácku" byl založený ve Velké Bíteši v roce 2003 a v průběhu let si získal široký okruh příznivců. Nemalou měrou k tomu přispívá atmosféra prostředí – probíhá v týdnu tradičních bítešských hodů. Pozvání k účasti přijímají soubory z Podhorácka a Horácka i sousedé z Brněnska a Drahanska. Záměrem je, aby v pestré a současně kulturně blízké skladbě programu byl dáván prostor nejen městským folklorním souborům, ale rovněž vesnickým skupinám.

Číst více...

Mladé Bítešsko

Přehlídka dětských folklorních skupin ve Velké Bíteši v závěru školního roku. Vystupují folklorní kroužky obou městských mateřských škol Bítešánek, Sluníčko a dětské skupiny Národopisného souboru Bítešan.

Královničky

Od roku 2003 se bítešské dívky vydávají na letnicové obchůzky královniček. Tento prastarý jarní obyčej spojený s vítáním jara, uctíváním slunce, omládlé přírody a vody býval kdysi na Velkobítešsku rozšířený. Skupina dívek chodívala po vsi dům od domu nebo od jednoho konce k druhému a na několika místech prováděla obřadní tance a zpěvy. Dívky tančívaly nejen ve vlastní obci, ale rovněž všude v okolí, kam je pozvali.

Číst více...