Další aktivity

Vánoční setkání

vanocni-setkaniSpolečný snímek skupiny starších dětí a dospělých členů souboru při příležitosti předvánočního setkání Bítešanu v roce 2007.

III. Sósedské bál - masopustní

„Už je toho masopustu namále, komu pak ty staré baby prodáme, inu ale prodáme?" zaznívala slova staré ostatkové písničky Kulturním domem ve Velké Bíteši při obchůzce maškar na III. Sósedském bále dne 21. února 2004. Termín v tomto roce připadal na poslední sobotu masopustu, a tak si krojovaný ples vyžádal poněkud větší přípravu. Chystaly se převleky pro základní masopustní postavy a v sobotu ve velkém smažily koblihy věnečky a křupance.

Číst více...

Bítešané v Betlémě

Národopisný soubor Bítešan přijal pozvání na Adámkovy folklorní slavnosti do Hlinska - 9. ročník mezinárodního festivalu, který se koná každoročně koncem měsíce srpna v historické části města nesoucí název Betlém. Soubor lidových staveb, který je zde dochován, tvoří příjemné a přirozené prostředí pro setkávání s lidovými písničkami a tancem. Bítešané do programu slavnosti přispěli pásmem s hrnčířským námětem obsahujícím písně, tance a povídání, které v závěru vyústí ve slovní hříčku o pálení a vypalování. Mimo hrnčířské řemeslo, které ve Velké Bíteši odjakživa kvetlo a existuje dosud, byla připomenuta i jiná tradiční činnost.