Besedy

Škrobení spodnic

  • 24. srpna 2004 v 19 hodin, Městské muzeum ve Velké Bíteši

Na sklonku měsíce srpna ožívá zájem bítešské mládeže o tradiční lidový oděv. Blíží se čas tradičních hodů a s nimi spojených zvyklostí, tanečního veselí apod. Příhodná doba pro uspořádání další besedy z tematické řady zaměřené na péči o lidový kroj. V podvečer dne 24. srpna 2004 se v Městském muzeu ve Velké Bíteši sešly především ženy a dívky. Hovořilo se o škrobení spodnic pšeničným škrobem. Praktickou ukázku předvedla paní Anička Nečasová.

Beseda o lidových krojích

  • 10. srpna 2004 v 19 hodin, Městské muzeum ve Velké Bíteši

V úterý dne 10. srpna 2004 v 19 hodin se ve výstavním sále Městského muzea ve Velké Bíteši uskutečnila beseda „Lidové kroje z Velkomeziříčska a Velkobítešska" navazující na stejnojmennou výstavu, která zde současně probíhala. PhDr. Marie Ripperová hovořila o svátečních a pracovních oděvech mužů a žen na Velkomeziříčsku v 19. století, Silva Smutná o lidových krojích, které nosili Bítešané při slavnostních příležitostech a lidových veselicích v průběhu 20. století.

Krojové šátky

  • 19. června 2003, Městské muzeum ve Velké Bíteši

V podvečerním čase ve čtvrtek dne 19. června 2003se v sále Městského muzea ve Velké Bíteši uskutečnila zajímavá beseda s názvem „Krojové šátky". Dr. Libuše Dittrichová představila sváteční bavlněné tištěné šátky větších rozměrů, které se po polovině 19. století staly součástí mnoha moravských a českých krojů. Mívaly převážně červený, ale uprostřed i tmavohnědý až černý podklad, s květinovým drobným vzorem a bohatou borduru z květů dokola.

Číst více...