2020

Guatemala a mexiko

V tradičním podzimním období se s námi přijedou podělit o své zážitky z cest Alena a Jirka Márovi. Letošní podzimní přednášku manželů Márových si městské muzeum a městská knihovna pro zájemce připravili na středu 30. září od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

Cestovatelé Alena a Jirka Márovi nás zavedou do jižní části Severní Ameriky. Tentokrát se dozvíme více o Guatemale a Mexiku, kde manželé Márovi zkoumali historii mayské civilizace, šplhali na vrcholky pyramid, navštěvovali zdejší tržnice i místní obyvatele. Dozvěděli se, v čem spočívá pracovní náplň hřbitovních šamanů a zažili dokonce výbuch sopky. Podívali se do divoké přírody, podzemních jeskyní zvaných cenotes a v Karibském moři plavali se želvami. Jiří Mára je autorem dvaceti cestopisných knih a dokumentárních filmů z různých koutů světa, knihy bude možné prohlédnout a zakoupit při přednášce, která bude obsahovat fotografie a videoukázky z cesty.

Plakat-Marovi-Guatemala a_Mexiko

Od Trosek na Hrubosklasko

Městské muzeum společně s Městskou knihovnou zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v pondělí 12. října od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Přednáška spojená s promítáním fotografií nás poutavým vyprávěním provede zajímavými i krásnými místy Trosek a Hruboskalska. Kromě hradu Trosek, Hrubé Skály a Valdštejna prohlédneme další zajímavé pamětihodnosti a spoustu přírodních krás, především Hruboskalské skalní město.

PŘEDNÁŠKA ZRUŠENA!!!

Plakát-Drahoňovský-Trosky

Od Trosek na Hrubosklasko ZRUŠENO!!!

ZRUŠENO!!!

Městské muzeum společně s Městskou knihovnou zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v pondělí 30. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Přednáška spojená s promítáním fotografií nás poutavým vyprávěním provede zajímavými i krásnými místy Trosek a Hruboskalska. Kromě hradu Trosek, Hrubé Skály a Valdštejna prohlédneme další zajímavé pamětihodnosti a spoustu přírodních krás, především Hruboskalské skalní město.

Plakát-Drahoňovský-Trosky

Jan Kubiš - ZRUŠENO!!!

ZRUŠENO!!!

Městské muzeum ve Velké Bíteši zve na přednášku uskutečněnou ke 75. letému výročí konce II. světové války. Přednáškou nás provede PhDr. Stanislav Balík - lektor a poradce, který se zabývá bezpečnostní politikou, historií, vojenstvím a komunikačními dovednostmi.

Tématem přednášky bude významná osobnost, která se neodmyslitelně zapsala do našich dějin. Jedná se o osobu Jana Kubiše rodáka z Dolních Vilémovic. Přednáška bude zaměřena na všechny významné mezníky jeho života. Jan Kubiš byl příslušníkem československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který úspěšně splnil rozkaz provést útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Přednáška PhDr. Stanislava Balíka se uskuteční v úterý 17. března od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

Plakát-Dr. Balík-Jan_Kubiš

Čínské tradice a kultura v moderní době

Bítešské městské muzeum zve na přednášku Petra Dohnala, která se uskuteční ve středu 11. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.


Petr Dohnal strávil v Čínské lidové republice pracovně pět let a během nich poznal mentalitu obyvatel i jejich každodenní život. Právě každodenní život v této asijské zemi nám přiblížil ve své přednášce před dvěma lety. Nyní budeme mít možnost dozvědět se více o čínských tradicích v kontextu vlivu moderní doby nové Číny. Přednáška bude zaměřena na to jak se v každodenním životě Číňanů projevuje 6000 let stará kultura a tradice 56 národností žijících v Číně. Zachovávají a opatrují Číňané své tradice navzdory uspěchané době nebo pomalu upadají v zapomnění? Lidé se mohou seznámit s tím jak se slaví čínský nový rok a další čínské svátky. Zvláštní částí přednášky bude povídání o aktuální situaci v Číně a oslavě posledního Čínského Nového roku ve spojitosti s novým Koronavirem.

Plakát-Dohnal-Čína

Panama a Kostarika

Jiří Mára je autorem devíti cestopisných knih a dokumentárních filmů, a již několik let s manželkou pravidelně navštěvují Velku Bíteš, aby se o své zážitky podělili s místními občany. Letošní jarní přednášku manželů Márových si městské muzeum a městská knihovna pro zájemce připravili na čtvrtek 5. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.


Cestovatelé Alena a Jirka Márovi se vypravili do Střední Ameriky. V Panamě kromě známého průplavu prozkoumali chudinskou čtvrť, kde zjistili, jak funguje drogová mafie nebo provozování kohoutích zápasů. V Kostarice projížděli národními parky s mnoha endemickými zvířaty a rostlinami. Koupali se v termální řece, sami vyráběli z kakaových bobů čokoládu a na rozsáhlých plantážích ochutnávali čerstvé ovoce. Promítané fotografie a videoukázky doprovodí humorným i dramatickým komentářem.

Plakat-Marovi-Panama a_Kostarika