2017

Oldřich z Chlumu – román a skutečnost

Městské muzeum ve Spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši zvou na rozpravu se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, která se uskuteční v pátek 13. října od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

Setkání se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou není klasickou besedou, není to ani přednáška, ale jak sám říká, jde o ona-man-show, v němž se pokouší zábavně vyprávět o životě, své literární tvorbě a také o životě našich předků. Není to ovšem pohled obrácený jen do minulosti, protože dějiny se neustále opakují, někdy až s děsivou pravidelností. I tom bude řeč.

Stejně jako Vondruškovy knihy, ani tento pořad nepostrádá nadhled, ale je současně postaven na reálných faktech. Je toho hodně z odkazu našich předků, čím bychom se měli podle něj inspirovat. A nejen my, ale především mocní tohoto světa, protože národ, který zapomene na svou minulost, ztratí budoucnost.

Plakat-final-pro web

.

Španělsko & Portugalsko

Městské muzeum ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši pořádá další z cyklu cestopisných přednášek manželů Márových. Tentokrát vás seznámíme s průběhem velmi pestré expedice po Pyrenejském poloostrově. Zavítáme do Barcelony, kde nás ohromí zpívající Magická fontána, ve Valencii uvidíme obří akvária s vodními živočichy všech oceánů a v Madridu býčí zápasy. Procestujeme bílé vesničky Andalusie a zavítáme mezi opice na Gibraltaru. Na přednášce nebudou chybět také královské paláce, překrásné katedrály, slavné fotbalové stadiony nebo výrobny pravé iberské šunky. Svezeme se na nejvyšší horské dráze Evropy a pokocháme se výhledem na svahy plné vinic, ze kterých pochází věhlasné portské víno.

Přednáška se uskuteční v úterý 14. března od 17 hodin ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí čp. 5.

Plakat-web