Drahé kameny v bítešském muzeu

drahe-kameny-v-biteskem-muzeu-02Mineralogickou expozici bítešského muzea zřízenou v roce 2003 a hojně využívanou zdejší základní školou jako doplněk výuky přírodopisu, obohatila ve čtvrtek 10. března beseda na téma „Drahé kameny" vedená RNDr. Lubošem Rejlem. Poutavý výklad doplněný bohatou obrazovou dokumentací seznámil posluchače se základní terminologií, historií drahých kamenů a s jejich zpracováním.

Seznámili jsme se s nálezy opálů u Náměště nad Oslavou, Žďáru nad Sázavou nebo v Níhově, s nálezy českých granátů v okolí obce Křoví nebo s výskytem křemenných až ametystových geod v okolí obce Rudy a krystalů křemene s ametisty v okolí obce Hluboké. Bez povšimnutí nezůstaly ani unikátní Heřmanovské koule.

Beseda byla doplněna ukázkami, kde je možno shlédnout samostatné kameny, z nich zhotovené šperky nebo vybroušené plastiky. Nechybělo ani představení nové knihy „Drahé kameny Moravy a Slezska", na které se pan Rejl spolupodílel s Ivanem Mrázkem.