ESTONSKO, země hradů a dávných eposů

Městské muzeum společně s Městskou knihovnou zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v pondělí 7. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Přednáška spojená s promítáním fotografií a poutavým vyprávěním přednášejícího nás provede zajímavými i krásnými místy jednoho z pobaltských států - Estonska.
Převážně rovinaté Estonsko se na první pohled může jevit poměrně fádní zemí. Zdání je však klamné. Málokde na severu Evropy najdeme tolik rozmanitých přírodních zajímavostí i památek, jako právě tady. Přes polovinu rozlohy Estonska pokrývají lesy, které střídají menší pole či louky a většinu vesnic tvoří roztroušené samoty. Davy turistů tu většinou nepotkáte, i když historických pamětihodností a přírodních krás je zde opravdu požehnaně. Během besedy si kromě dochovaného středověkého jádra metropole Tallinu, prohlédneme například starobylé hrady křižáků, hodnotné gotické kostely, dobré zámečky, větrné mlýny i majáky na mořském pobřeží. Estonsko představuje pozoruhodnou směsici národnostních i kulturních vlivů. Své stopy zde zanechali Němci, Dánové, Švédové i Rusové. Východní část Estonska představuje důležitý průmyslový region, a tak i milovníci industriálu si přijdou na své. Pokocháme se pohledy na továrny nejen z 19. století, ale i z dob sovětských.
Po celé zemi zanechal dávný ledovec spoustu nádherných balvanů. Ty se nachází zejména u mořského pobřeží místy lemovaném vysokými útesy i původními lužní pralesy. K estonské přírodě neodmyslitelně patří spousta jezírek, rašelinišť a jedinečné ostrovy a kulturní svébytnost Estonců charakterizují dávné eposy a dodnes udržované folklórní tradice.

Plakát-Drahoňovský-Estonsko