2016

Západ USA a Havaj

Městské muzeum ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši pořádalo další z cyklu cestopisných přednášek manželů Márových. Tentokrát jsme prozkoumali všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jihu až ke kanadské hranici. Kromě překrásné přírody jsme zavítali také do centra hazardu Las Vegas, na červené koberce Holywoodu nebo proslulá věznice Alcatraz. Na Havajských ostrovech jsme navštívili vyhlášené pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Ale čekali na nás i hrozivé vulkány, žhnoucí láva a boj s výškovou nemocí.

Přednáška proběhla v úterý 29. listopadu od 17 hodin ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí čp. 5.

Přednáška se uskutečnila již bohužel bez přítomnosti syna manželů Márových Jirky, který v červnu letošního roku podlehl své celoživotní nemoci. Jak Jiří Mára starší nastínil v dopise: „Celý život jsme věděli, že se to jednou stane. Doktoři odjakživa dávali Jirkovi maximálně 20 let života. Dožil se pětadvaceti let a dosáhl všech cílů, které si přál, život si opravdu užil. Osud k nám byl v tomto směru milosrdný a my přes obrovský zármutek žijeme s pocitem, že jsme pro syna víc udělat nemohli. Právě díky tomuto pocitu je pro nás vše trošku lehčí, ač hodně bolavé. Ztráta Jirky nás všechny hluboce zasáhla. Děkujeme všem, kteří jste nám projevili svou podporu."

plakat-finalDSC 0740-upr1

Gruzie - ráj na zemi

Na úterý 25. října od 17 hodin si pro vás bítešské městské muzeum ve spolupráci s knihovnou připravilo přednášku o Gruzii, zemi vzdálené a pozoruhodné. Mgr. Libor Drahoňovský, který cestuje nejčastěji právě po východních destinacích, připravuje z těchto cest pozoruhodné přednášky spojené se spoustou obrázků a zajímavého vyprávění. Přednáška pojednávala o historii a pamětihodnostech jednotlivých regionů, včetně překrásné hornaté oblasti Svaneti a v neposlední řadě o životě místních obyvatel. Součástí bylo rovněž vyprávění o projevech pohostinnosti Gruzínců.

Gruzínci vyprávějí o své zemi zajímavou legendu. Prý, když Bůh rozděloval národům světa různé země, opozdil se a už pro ně nezůstala ani píď z dělení. Nakonec se Nejvyšší slitoval a daroval jim kus ráje. Gruzie je vskutku nádherná. Její hory i nížiny, středověké kláštery s nádhernými freskami i hrady a především pohostinnost místních obyvatel se nesmazatelně vrývají do paměti. Metropole Tbilisi si uchovává poklidnou atmosféru. Země je poseta hrady a strážními věžemi, zejména v horské oblasti Svaneti, jež patří spolu s horou Kazbeg k atributům Gruzie.


Přednáška se koná ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

plakat-pro webP1530393P1530581

460. let od založení Smolné knihy města Velké Bíteše

Letošní výročí 460 let od založení Smolné knihy města Velké Bíteše bylo dobrým důvodem tuto knihu znovu otevřít a připomenout nejen její obsah, ale i historicko-právní souvislosti, za kterých kniha v letech 1556-1636 vznikala a o kterých sama svědčí. Prostřednictvím přednášky Mgr. Martina Štindla, Ph.D., která se konala v úterý 11. října od 17 hodin ve výstavním sále muzea, měli posluchači příležitost seznámit se jak se základními principy raně novověkého trestního práva, tak s jeho praktickým výkonem na území města Velké Bíteše. Připravovaná přednáška pracovníka Moravského zemského archivu se tak nevyhnutelně dotkla někdejších postav soudního personálu, jeho vyslýchaných či popravených obětí a v neposlední řadě také dalších písemných či hmotných památek, které činnost bítešského hrdelního soudu dříve dokládaly a ještě dodnes dokládají.

Přednášející Mgr._Martin_Štindl_Ph.D._pracovník_pobočky_Státního_archivu_ve_Velkém_Meziříčí-uprplakat-uprÚčastníci přednášky_Mgr._Marina_Štndla_Ph.D._ve_velkém_výstavním_sále_bítešského_muzea

 

Barvy Indie

Ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši jsme pro vás připravili ve velkém výstavním sále muzea setkání s novinářem Tomášem Kubešem. Nadšeným fotografem, který prožil několik let putováním po Africe, stopem procestoval Asii, např. fotografoval během půlnoční cesty z Vladivostoku do Prahy nebo při výpravách do Indie, Nepálu. V současnosti fotografuje pro řadu významných českých (Hospodářské noviny, Koktejl, Lidé a Země, Reflex,...) i zahraničních časopisů. Na besedě, ketá se konala 4. října ve velkém výstavním sále muzea nám představil neuvěřitelný svět překrásných sárí, největší velbloudí sraz na světě, města z pohádek Tisíce a jedné noci, bělostný Taj Mahal, vůně koření a vůbec vše, co severní Indie nabízí.

Plakat-pro webDSC 0391-upr

Módní trendy ve 20. století

Plakat-finalV souvislosti s výstavou Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty proběhla v úterý 14. června od 17 hodin ve výstavním sále muzea přednáška autorky výstavy a majitelky sbírky oděvů a doplňků Dity Desové o vývoji oděvů, prádla, líčení, účesů a doplňků ve 20.století. Popis změn v módě byl doplněn popisem proměn životního stylu, volnočasových aktivit a jiných aspektů vývoje doby v předešlém století. Jako praktické ukázky posloužily exponáty výstavy.

Na přednášku volně navázala akce 18.června, kde bylo možné si oděvy jednotlivých desetiletí vyzkoušet včetně make-upu a účesu a na památku se nechat vyfotografovat.

Lidové kroje na západní Moravě dříve a dnes

plakátek kroje-final1Muzejní spolek ve Velké Bíteši ve spolupráci s bítešským muzeem uskutečnily ve středu 8. června od 17.30 hodin přednášku na téma lidových krojů na západní Moravě. Na přednášce vystoupily etnografky Mgr. Eva Tomášová a Silva Smutná z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina, výklad byl doprovázen obrazovým materiálem. Přednáška se uskutečnila ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

Sibiř - divoká příroda a její obyvatelé

PlakatMěstské muzeum a Městská knihovna ve Velké Bíteši pořádaly přednášku fotografa, novináře a cestovatele Tomáše Kubeše na téma Sibiř – divoká příroda a její obyvatelé.

Návštěvníky přednášky čekala drsná výprava divočinou východní Sibiře. Cesta nabízela dvě tváře, nespoutanou přírodu v kontrastu s buddhistickým Burjatskem. Město Jakutsk, velkolepé oslavy slunovratu Ysyakh, Jakuti, pastevci sobů, šamani, řeka Lena a její Stolby, silnice koster, dálnice do Magadanu, gulagy, Burjatsko, Ulan Ude.

Tomáš Kubeš se fotografii věnuje již od dětství, profesionálně od roku 1998. Pochází z Horoměřic u Prahy. Vystudoval střední polygrafickou školu a několik let prožil cestováním v Africe a poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také i Evropu a Asii, celkem fotografoval reportáže ve více jak 100 zemích světa. Vedle reportážní fotografie se věnuje také portrétu, architektuře, reklamě a humanitární fotografii. Je autorem fotografií k několika knihám, například "Park Life" nebo připravované knize věnované památkám UNESCO v Evropě.

Jeho snímky a články můžete najít v České republice v titulech jako jsou Koktejl, Lidé a Země, Instinkt, Vlasta, Katka, Travel in the Czech republic, Travel Digest, Travel Focus, Hospodářské Noviny a mnoha dalších.

Přednáška se konala v pondělí 4. dubna od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

Tomas Kubes-sibiř řeka Lena a její StolbyTomáš Kubeš- sibiř