Zájezd do Prahy

Městské muzeum ve spolupráci s Informačním centrem a Klubem kultury pořádá ve středu 7. června jednodenní poznávací zájezd do Prahy s prohlídkou Národního památníku na Vítkově a Armádního muzea Žižkov s neopakovatelnými výhledy na hlavní město z míst slavné bitvy husitských válek. Program zájezdu se uskuteční pod vedením PhDr. Jaroslava Sojky, Ph.D., historika umění.

Program:
7:30 Odjezd z Velké Bíteše
10:30 Příjezd do Prahy
11:00 – 13:00 Památník na Vítkově
13:00 – 14:00 Pauza
14.00 – 17:00 VHU – Armádní muzeum Žižkov
17:30 – 17:45 Odjezd z Prahy


Rezervace na tel.: 607 007 620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Cena zájezdu: dospělý 560,- Kč, senioři 65+ 520,- Kč

Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově je funkcionalistický památník, jehož hrubá stavba byla postavena v letech 1929-1933 na vrchu Vítkově v Praze podle projektu Jana Zázvorky. Hlavním účelem mělo být uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války.
Rozšířen byl v letech 1946-1949. Mezi lety 1954-1962 bylo v památníku umístěno mauzoleum Klementa Gottwalda. V nově rekonstruovaném památníku se nacházejí uložené ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace, a také stálá expozice Křižovatky české a československé státnosti, která zachycuje historické okamžiky od vzniku Československa v roce 1918, dále podepsání mnichovské dohody v roce 1938 a období Protektorátu Čechy a Morava, komunistický převrat roku 1948, invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a následnou federalizace Československa, pád komunismu stejně jako zánik Československa roku 1992. K dispozici je také vyhlídka na střeše hlavní budovy. Památníku dominuje monumentální jezdecká socha Jana Žižky a návštěvníci si mohou odpočinout v tamější kavárně s panoramatickou vyhlídkou na Prahu.


Armádní muzeum Žižkov
Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. Muzeum Památníku osvobození bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1932, v letech 2018-2022 prošel celý komplex budov generální rekonstrukcí, při které byly také vytvořeny zcela nové expozice. Ty mapují v sedmi samostatných částech vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti. Výstavní plocha expozic zabírá na 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech, vystaveno je přes sedm tisíc exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Mnohé exponáty patří k naprostým historickým unikátům. Nedílnou součástí expozic muzea je také početná řada audiovizuálních prostředků. Armádní muzeum Žižkov se řadí k nejmodernějším i nejvyspělejším muzejním institucím svého druhu v Evropě, návštěvníkům nabízí komplexní vědomostní, informační i emocionální zážitek. Součástí muzea je také unikátní Café Kupka nacházející se v nejvyšším patře jedné z budov; z kavárny a její venkovní terasy je výhled na velkou část historického centra Prahy a Pražský hrad.

Plakát-zájezd Praha_-_VHU_a_Památník