2015

Prohlídka kostela sv. Jana Křtitele

Srdečně vás zvePlakátek kostel-finalme na komentovaou prohlídku kostela sv. Jana Křtitele, která proběhne o hodovém víkendu 12. a 13. září 2015. Sraz zájemců o prohlídku je v sobotu ve 15 hodin a v neděli ve 12 hodin před vstupem do areálu kostela, u hradební věže.

POZOR!!! Oproti hodovému plakátu/programu proběhla změna začátku prohlídky kostela v sobotu 12.9.. Začátek prohlídky se přesouvá ze 14-ti hodin na 15 hodin. Nedělní prohlídka kostela zůstává nezměněna.

Návštěvníci budou seznámeni s historií města a s výkladem o historii stavby kostela a hradebního opevnění. Budou mít  možnost zhlédnout nejen kostelní loď a presbytář, ale také nahlédnout do sakristie a na kostelní i hradební věž.

Setkání na Podhorácku

XIII. ročník přehlídky folklorních souborů a skupin z Podhorácka, sousedních regionů a hostů
Vystoupí Bítešan z Velké Bíteše, Stárci z Ostrovačic, mládež a ženy z Březníka,
Křemínek z Náměště nad Oslavou, Líšňáci z Brna-Líšně, Májek z Brna,
Studánka a Bystřinka ze Žďáru nad Sázavou, Kořeňák z Kořence
a hosté ze Slovenska – Skaličan ze Skalice a Igrici z Igramu.
Začátek ve 13.30 hodin – Masarykovo náměstí

Pouze plakátekPoze program

Mladé Bítešsko

pozvanka                Neděle 21. června v 15 hodin

Přehlídka dětských folklorních skupin v amfiteátru u Kulturního domu ve Velké Bíteši. Vystoupí dětské skupiny Národopisného souboru Bítešan a děti z Bítešánku a Sluníčka při městských mateřských školách ve Velké Bíteši.

V případě nepřízně počasí se akce bude konat v sále kulturního domu.

Královničky

Svatodušplakatní obchůzka dívek po vsi s prováděním obřadních zpěvů a tanců vážících se k tomuto obyčeji. Králenky přinesou do jednotlivých domácností zelené stvoly svázané pentlí – symboly prosperity, za které je hospodáři odmění sladkými pochutinami. Stvoly, zvané též ratolesti, budou pro nedělní slavnost požehnány již v pátek 22. května P. Bohumilem Pláčkem při večerní mši svaté v kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši.

Březské u Velké Bíteše 24. května 2015, začátek v 15 hodin.

 

 

Král a královna při obřadním tanci - na paloučkuMapka-upr

Prohlídka kostela a otevřené muzeum o Bítešské pouti

plakat-prohlídka kostelaMěstské muzeum ve Velké Bíteši ve spolupráci s bítešskou farou Vás srdečně zve na prohlídku kostela sv. Jana Křtitele, která se uskuteční o Bítešské pouti, v sobotu 20. června ve 12 hodin.

K prohlídce bude zpřístupněna loď kostela, kostelní a hradební věž. Účastníci se také mohou dozvědět informace o historii kostelního a městského opevnění, které bylo v minulosti důležitou součástí našeho města. Sraz zájemců o prohlídku bude před vstupní věží do areálu kostela.

K příležitosti Bítešské poutě bude v sobotu 20. června Městské muzeum ve Velké Bíteši mimořádně otevřeno od 14 do 17 hodin. Ke shlédnutí bude vlastivědná a mineralogická expozice vztahující se k městu Velké Bíteši a jejímu okolí a fotografická výstava Motýli Bítešska.