Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina se zřizuje v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 5. ledna 2011 č. 11 o Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 – 2015, kde se doporučuje krajským orgánům ve spolupráci s regionálními odbornými pracovišti pro péči o tradiční lidovou kulturu v krajích vytvořit tzv. krajské soupisy regionálně významných projevů tradiční lidové kultury. Pravidla pro jeho vedení byla schválena Radou Kraje Vysočina dne 26. listopadu 2013 pod číslem 12/13.

Jeho vedením je pověřeno Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace, která je pověřenou organizací k zajištění úkolů tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina.

První položkou zapsanou na tento seznam je "Běh o Barchan", jehož nominaci předložilo město Jemnice. Na seznam byl zapsán na základě jednání odborné pracovní skupiny dne 25. března 2014. Tento statek byl zároveň dne 9. prosince 2013 zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jako položka č. 9/2013.

Pravidla Rady Kraje Vysočina

Pro vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahující informace k procesu navrhování a zapisování významných nemateriálních projevů tradiční lidové kultury vyskytujících se na území Kraje Vysočina a materiály ke stažení naleznete na www.muzeumtr.cz.