Lidové zvyky na Vysočině

29. září 2020 08:00 - 20. listopad 2020 16:00

Malý výstavní sál muzea, Masarykovo náměstí 5, 595 01 Velká Bíteš

Lidové zvyky na Vysočině

Zvyky a tradice nás obklopují od dávných věků a jsou součástí každé společnosti, skupiny i samotného člověka. Lidové zvyky a tradice jsou nehmotnou složkou naší kultury – je to soubor neměnných představ a názorů předávaných mezi generacemi, jenž lidské společenství ovlivňuje a dále směruje.
Výstava Lidové zvyky na Vysočině s podtitulem Obrázky z obyčejového roku, zachycuje výroční obyčeje od masopustu do Tří králů, které mají formu veřejného projevu a stále si zachovávají svoji autenticitu. Autorky výstavy Silva Smutná a Jitka Katovská z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč se soustředily na deset zvyků a obyčejů v oblasti Podhorácka, u nichž probíhá od roku 2007 dlouhodobý systematický výzkum a průběžná dokumentace jak současné podoby, tak proměny v čase a místě.
Výstava je jedním z výstupů projektu Lidová kultura/Volkskultur AT–CZ (ATCZ181), který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V–A Rakousko – Česká republika. Tato panelová výstava je provedena v české a německé jazykové mutaci a je koncipována jako putovní. Postupně bude totiž představena u projektových partnerů v Jihočeském kraji a v Horním a Dolním Rakousku se záměrem přiblížit lidové tradice z Vysočiny i za hranicemi našeho kraje.
Výstava je přístupná od úterý 29. září v malém klenutém sále Městského muzea ve Velké Bíteši a potrvá do 20. listopadu 2020. Vernisáž plánovaná na čtvrtek 24. září v 17 hodin se vzhledem k současnému zhoršujícímu se epidemiologickému stavu NEUSKUTEČNÍ!!!

Kategorie: Výstavy    |    Místo: Malý výstavní sál muzea