MISTŘI TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY KRAJE VYSOČINA

18. říjen 2019 08:00 - 27. listopad 2019 16:00

Malý výstavní sál muzea, Masarykovo náměstí 5, 595 01 Velká Bíteš

MISTŘI TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY KRAJE VYSOČINA

Muzeum Vysočiny Třebíč a Městské muzeum ve Velké Bíteši zvou veřejnost na výstavu Mistři tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Výstava se bude konat v klenutém výstavním sále Městského muzea ve Velké Bíteši na Masarykově náměstí čp. 5. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 17. října 2019 v 17 hodin. V úvodu promluví PhDr. Katina Lisá, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. V hudebním programu vystoupí skupina dětí Národopisného souboru Bítešan.

Regionální pracoviště tradiční lidové kultury Kraje Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč je odborným garantem péče o tradiční lidovou kulturu ve své uzemní oblasti. Jednou z forem této péče je mapovaní tradičních rukodělných řemesel a jeho nositelů v regionu, dokumentace jejich osvědčených výrobních postupů a sledování jejich působení na okolí včetně snahy předávat svoji řemeslnou dovednost následujícím generacím. Od roku 2015 v souladu se Zásadami Zastupitelstva Kraje Vysočina pro udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina mohou toto prestižní ocenění získávat osobnosti, které dokonale ovládají postupy a technologie ve svém oboru a prezentují je i na veřejnosti. Jednotlivé obory jsou vymezeny podle základního materiálu, z něhož jsou řemeslné výrobky zhotoveny. Jedná se o dřevo, hlínu, sklo, kámen, kov, textil, pletiva, papír a materiály rostlinného a živočišného původu (s výjimkou vlny), které nejsou primárně určeny ke konzumaci jako potraviny. Řemeslné výrobky z rukou oceněných mistrů jsou pak unikátní z pohledu historie, etnologie, kulturní antropologie a jiných příbuzných věd, k nimž mohou v nejširším slova smyslu přináležet. Mistři tradiční rukodělné výroby jsou rovněž výraznými reprezentanty řemeslného umu v regionu Horácka a Podhorácka z hlediska historické, kulturní a sociální identity. Seznam mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina může být každoročně rozšiřován o nové významné osobnosti.

Výstava v bítešském muzeu představuje jedenáct osobností, které dosud získaly výše uvedený titul:
Drahomír Smejkal z Hruškových Dvorů u Jihlavy – výroba pilníků a rašplí (2016)
Aleš Uherka z Nyklovic na Žďársku – kolářství (2016)
Hana Šmikmátorová z Telče – výroba horáckých kraslic (2017)
Jindřich Toman z Pelhřimova – výroba štípaných holubiček (2017)
Jindřich Holub z Pohledi na Havlíčkobrodsku – výroba šindele (2017)
Marie Žilová z Nového Veselí na Žďársku – textil (2018)
Eva Jurmanová z Nového Veselí na Žďársku – textil (2018)
Jaroslav Fieger ze Světlé nad Sázavou – kámen, kamenictví (2018)
František Novák z Dobronína na Jihlavsku – sklářství (2019)
Luděk Žákovský z Moravských Budějovic – sedlářství (2019)
František Kouřil z Přibyslavi na Havlíčkobrodsku – sklářství (2019)

Výstava bude veřejnosti přístupná od 18. října do 27. listopadu 2018 ve všední dny v čase 8-12 hodin a 14-16 hodin. Mimo otvírací dobu je možno návštěvu sjednat telefonicky: 566 789 380, 731 852 112, nebo e-mailem: muzeum.velkabites@seznam.cz.

Kategorie: Výstavy    |    Místo: Malý výstavní sál muzea