Výstava obrazů Hynka Luňáka

07. květen 2018 17:00 - 15. červen 2018 16:00

Malý výstavní sál muzea, Masarykovo nám. 5, 595 01 Velká Bíteš, Česká republika

Výstava obrazů Hynka Luňáka

Městské muzeum ve Velké Bíteši Vás zve na vernisáž výstavy obrazů Hynka Luňáka, kterou realizuje ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Třebíč. Slavnostní otevření se uskuteční v pondělí 7. května od 17 hodin v malém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Výstavu uvede Mgr. Eva Tomášová. V hudebním programu vystoupí Zpěváčci z Velkobítešska.

Hynek Luňák (1926-2014) se narodil v Praze, kde navštěvoval reálné gymnázium a průmyslovou školu strojnickou. Od roku 1950 působil přes tři desetiletí jako konstruktér pletacích strojů v Třebíči. Ve své výtvarné tvorbě se zpočátku zaměřil na konstruktivistickou malbu s tematikou lodí, jeřábů a přístavů. Od 70. let upřednostňoval kresbu tužkou, pastelem a v grafice litografii. Výtvarná díla vystavená ve Velké Bíteši pocházejí z 50. let 20. století a prezentují málo známou část jeho tvorby věnovanou lidovému oděvu. Lidovými kroji se inspiroval zřejmě díky přátelství s národopisným pracovníkem a sběratelem Vratislavem Bělíkem, který v té době působil jako učitel ve Vladislavi. Kroje, které ztvárnil, pochází většinou z Bělíkovy rodné obce Rouchovany na Podhorácku.

Výstava bude veřejnosti přístupná až do 15. června v obvyklou otvírací dobu muzea od úterý do pátku 8 – 12 a 14 – 16 hodin. Mimo tuto dobu je možno výstavu shlédnout po předešlém telefonickém nebo e-mailovém objednání.

POZOR!!! Návštěvníkům bude výstava mimořádně zpřístupněna i v neděli 20. května od 9.30 do 13.30 hodin.

Kategorie: Výstavy    |    Místo: Malý výstavní sál muzea